2010 Canadian Closed Competition <br>
Left to right: Junior Latin: 2nd - Tony Cooperman & Sabrina Flisfeder, Ontario; 1st - Richard Lifshitz & Bella Paskova, Ontario; Senior II Latin: 2nd - Roland Cyr & Carol Cyr, New Brunswick;  1st - Claude Demers & Diane Demers, Québec; Youth Standard: 2nd -  Winson Tam & Anna-Nina Kus, Ontario; 1st - Patrick Rucinski & Ella Nusenbaum, Ontario; Senior I Latin: 2nd - Yvan Lacroix & Manon Lemay, Québec; 1st - Jim Deglau & Elena Sinelnikova, Alberta; Adult Standard: 2nd - Mechyslav Pavlyuk & Virginie Primeau-Poirier, Québec; 1st - Anton Belyayev & Antoaneta Popova, Ontario;
Adult Latin: 1st - Antoaneta Popova & Antoaneta Popova, Ontario; 2nd - Laurence Bolduc & Jean-Philippe Milot, Québec; Senior I Standard: 1st - Agnes Yuan  & Horace Hu , Ontario; 2nd - Elina Katsman  & Stanislav Tereschenko , Ontario; Youth Latin: 1st – Winson Tam & Anna-Nina Kus, Ontario; 2nd - Ella Nusenbaum & Patrick Rucinski, Ontario; Senior II Standard: 1st - Carol Cyr & Roland Cyr, New Brunswick; 2nd - Agathe Geoffrion & Yves Verret, Québec; Junior Standard: 1st - Kamily Lerner & Nikolay Makarenko, Ontario; 2nd - Sabrina Flisfeder & Tony Cooperman, Ontario.
2010 Canadian Closed Competition
Left to right: Junior Latin: 2nd - Tony Cooperman & Sabrina Flisfeder, Ontario; 1st - Richard Lifshitz & Bella Paskova, Ontario; Senior II Latin: 2nd - Roland Cyr & Carol Cyr, New Brunswick; 1st - Claude Demers & Diane Demers, Québec; Youth Standard: 2nd - Winson Tam & Anna-Nina Kus, Ontario; 1st - Patrick Rucinski & Ella Nusenbaum, Ontario; Senior I Latin: 2nd - Yvan Lacroix & Manon Lemay, Québec; 1st - Jim Deglau & Elena Sinelnikova, Alberta; Adult Standard: 2nd - Mechyslav Pavlyuk & Virginie Primeau-Poirier, Québec; 1st - Anton Belyayev & Antoaneta Popova, Ontario; Adult Latin: 1st - Antoaneta Popova & Antoaneta Popova, Ontario; 2nd - Laurence Bolduc & Jean-Philippe Milot, Québec; Senior I Standard: 1st - Agnes Yuan & Horace Hu , Ontario; 2nd - Elina Katsman & Stanislav Tereschenko , Ontario; Youth Latin: 1st – Winson Tam & Anna-Nina Kus, Ontario; 2nd - Ella Nusenbaum & Patrick Rucinski, Ontario; Senior II Standard: 1st - Carol Cyr & Roland Cyr, New Brunswick; 2nd - Agathe Geoffrion & Yves Verret, Québec; Junior Standard: 1st - Kamily Lerner & Nikolay Makarenko, Ontario; 2nd - Sabrina Flisfeder & Tony Cooperman, Ontario.

Finalists of the 2006 CCC

##Adult Standard Championship
1st Anton Lebedev & Anna Borshch ON
2nd Richard Tonizzo & Claire Hansen ON
3rd Sharone Levit & Julia Vokmina ON
4th Anton Belyayev & Karolina Paliwoda ON
5th Francis Lafreniere & Claudia Primeau QC
6th Zillion Wong & Sarah Liang BC
     
##Senior Standard Championship
1st Luc Richer & Suzie Maillé QC
2nd George Lindholm & Deborah Wong BC
3rd André Plante & Suzanne Murray QC
4th Yves Verret & Agathe Geoffrion QC
5th Roland & Carolyn Cyr NB
6th Eugene Pirko & Zuzana Vajcenfeld ON
     
##Youth Standard Championship
1st Anton Belyayev & Karolina Paliwoda ON
2nd Alan Gilin & Anastasia Trutneva ON
3rd Alexandre Anctil & Virginie Primeau-Poirer QC
4th Jordan Ip & Sarah Poelzer AB
5th David Chan & Patricia Moscibrodski AB
     
##Junior Standard Championship
1st Nikita Malakhov & Ludmila Sheina QC
2nd Daniel Studenny & Caroline Holody ON
3rd Gabriel Patlashenko & Jennifer Gleanz ON
4th Winson Tam & Anna Kus ON
5th Patrick Rucinski & Ella Nusenbaum ON
     
##Adult Latin Championship
1st Kamil Studenny & Kateryna Trubina ON
2nd Francis Lafreniere & Claudia Primeau-Sauve QC
3rd Maxim Fomin & Alina Litvak QC
4th Sharone Levit & Julia Vokmina ON
5th Anton Belyayev & Karolina Paliwoda ON
6th Christian Millette & Denitsa Ikonomova QC
     
##Senior Latin Championship
1st Marcel Ste-Marie & Monique Thivierge QC
2nd Andre Plante & Suzanne Murray QC
3rd Jean Leblanc & Carmen Larouche QC
4th Gaetan Lessard & Lyne Lessard QC
5th Claude Demers & Diane Demers QC
6th Luc Guerin & Sylvie Allard QC
     
##Youth Latin Championship
1st Anton Belyayev & Karolina Paliwoda ON
2nd Alan Gilin & Anastasia Trutneva ON
3rd Alexandre Anctil & Virginie Primeau-Poirer QC
4th Arthur Adamski & Ilinca Oprescu ON
5th Thomas Lo & Serena Dao BC
6th David Chan & Patricia Moscibrodski AB
     
##Junior Latin Championship
1st Nikita Malakhov & Ludmila Sheina QC
2nd Gabriel Patlashenko & Sandra Rucinski ON
3rd Daniel Studenny & Caroline Holody ON
4th Winston Tam & Anna Kus ON
5th Julian Franch & Attia Batty ON
6th Patrick Rucinski & Ella Nusenbaum ON
7th Raanan Marants & Anna Zakharova ON
     
##Adult 10-Dance
1st Sharone Levit & Julia Vokmina ON
     
##Youth 10-Dance
1st Anton Belyayev & Karolina Paliwoda ON
     
##Junior 10-Dance
1st Nikita Malakhov & Ludmila Sheina QC
     

Competitions

Placez votre préférence de langue:

Français
Anglais

 

Search this Site


 

Regional Associations

Visit the websites of CADA's Regional Associations:

International DanceSport Federation

The Canadian Amateur DanceSport Association is the recognized Canadian Member of the IDSF. Visit the IDSF web site at http://www.idsf.net

IDSF - International DanceSport Federation

CASN|RSAC